ناهنجاربینی یا آمتروپیا به چه معناست و انواع آن چیست؟

  • 6 ارديبهشت 1397
  • 1949
  • 0

ناهنجاربینی یا آمتروپیا به چه معناست و انواع آن چیست؟ 

 ناهنجاربینی یا آمتروپیا به این موضوع اشاره دارد که تصویر یک جسم در جلو یا در پشت شبکیه تشکیل می شود، و دلیل آن این است که چشم توانایی لازم برای کانونی کردن پرتوهای نورانی بر روی شبکیه را ندارد، ناهنجاری های شکست به 3 دسته ی کلی ناهنجاری های محوری، ناهنجاری های خمشی و ناهنجاری های ضریب شکست دسته بندی میشوند. در ناهنجاری های محوری، چشم دارای توان همگرایی عادی و طبیعی می باشد، منتها فاصله ی سطح جلویی و سطح پشتی چشم در افراد دوربین، کوتاهتر از حد طبیعی و در افراد نزدیک بین  بلندتر از حد طبیعی است. ناهنجاری های خمشی، به حالتی گفته می شود که اندازه های چشم عادی و طبیعی هستند، منتها خمش سطح دیوپترهای چشم کمتر یا بیشتر از حالت طبیعی می باشد، و نهایتاً در ناهنجاری های ضریب شکست، محور چشم و شعاع خمش دیوپترها طبیعی هستند، منتها ضریب شکست محیط های شفاف چشم با حالت طبیعی متفاوت می باشد، مانند تغییر ضریب شکست زجاجیه که در بیماری دیابت اتفاق می افتد.

انواع ناهنجاری های شکست شامل نزدیک بینی(myopia) ،دوربینی (Hyperopia) ، آستیگماتیسم، دوبینی، پیرچشمی و موارد دیگر می باشد. در نزدیک بینی یا myopia چشم بیمار در دیدن اشیای نزدیک مشکلی ندارد منتها اشیای دور را نمی تواند به خوبی ببیند زیرا تصویر جسم در جلوی شبکیه تشکیل می شود. این ناهنجاری شامل نزدیک بینی انحنایی، نزدیک بینی ضریب شکستی و نزدیک بینی موقعیتی می باشد، که نزدیک بینی انحنایی به زیاد بودن طول قدامی – خلفی چشم اشاره دارد، نزدیک بینی ضریب شکستی به زیاد بودن قدرت شکست اجزای اپتیکی چشم یا افزایش ضریب شکست اجزای اپتیکی چشم اشاره می کند و نزدیک بینی موقعیتی به تطابق بیش از حد عدسی چشم مربوط است. برای اصلاح این ناهنجاری از عدسی های کروی واگرا استفاده می شود.

یکی دیگر از ناهنجاری های انکساری چشم دوربینی می باشد، که در آن چشم بیمار در دیدن اشیای نزدیک دچار مشکل است، زیرا تصویر جسم در پشت شبکیه تشکیل می شود. شایع ترین دلیل این ناهنجاری کوچک بودن کره ی چشم است، که به آن دوربینی ساده گفته می شود، منتها علاوه بر این، دوربینی پاتولوژیک و functional هم داریم که در دوربینی پاتولوژیک، ضریب شکست عدسی چشم به دلیل بیماری هایی مثل دیابت کاهش پیدا می کند، و در دوربینی functional یا عدسی چشم به سمت عقب حرکت کرده و یا انحنای قرنیه به صورت مادرزادی کم می باشد. نهایتا برای اصلاح ناهنجاری های دوربینی از عدسی های کروی همگرا استفاده می شود. به این ترتیب شماره عینک افراد دوربین مثبت می باشد و هرچه چشم ضعیف تر باشد شماره ی عینک بالاتر می رود.

یکی دیگر از ناهنجاری های شکست، آستیگماتیسم می باشد. یک چشم سالم به شکل یک عدسی کروی درنظر گرفته می شود که دارای یک نقطه ی کانونی بر روی شبکیه است، منتها اگر این عدسی فرضی از حالت کروی خودش خارج شده و به سمت حالت بیضوی برود، یعنی شبیه تخم مرغ بشود، بدلیل شکست نامساوی نور در قسمت های مختلف قرنیه، هم تصویر اشیای دور و هم تصویر اشیای نزدیک، تار دیده می شود، زیرا در این شرایط به جای یک کانون نقطه ای، دو کانون خطی در درون چشم تشکیل می شود. بنابراین چشم آستیگمات را می توانیم به صورت مجموع دو عدسی استوانه ای در نظر بگیریم که این عدسی ها دارای دو نصف النهار (meridian) با دو شعاع انحنای متفاوت هستند. حال اگر این دو نصف النهار بر هم عمود باشند، به آن آستیگماتیسم منظم گفته می شود و اگر بر هم عمود نباشند، آستیگماتیسم نامنظم می باشد.

یکی دیگر از ناهنجاریهای چشم لوچی یا دوبینی می باشد. در این ناهنجاری جوش تصاویر اتفاق نمی افتد، یعنی تصاویر تشکیل شده بر روی شبکیه ها درست بر هم منطبق نمی شوند و در نتیجه فرد تصاویر دوگانه ای از یک جسم واحد مشاهده می کند. در این شرایط اگر با تلاش چشمها، این نبود هماهنگی جبران شود و چشمها در یک راستا قرار بگیرند، گفته می شود که شخص دچار هتروفوریا یا لوچی نهان است، منتها اگر کوشش چشم ها نتواند بر نبود هماهنگی پیروز بشود، هر دو چشم یا یکی از آنها از راستای درست خودشان منحرف می شوند حالت لوچی آشکار یا هتروتروپیا اتفاق می افتد. به این نکته دقت کنید که دید دو چشمی به عملکرد صحیح سیستم عصبی و عضلات شش گانه ی خارجی چشم وابسته می باشد، که این عضلات شش گانه شامل عضلات راست فوقانی، راست تحتانی، مایل فوقانی، مایل تحتانی، راست داخلی و راست خارجی هستند و اگر عملکرد این عضلات دچار اختلال بشود، محورهای دید از راستای طبیعی خودشان منحرف می شوند و ناهنجاری لوچی یا دوبینی اتفاق می افتد.

 

مد فیزیک دات کام، پنجره ای رو به دنیای فیزیک پزشکی

 

ناهنجاربینی یا آمتروپیا به چه معناست و انواع آن چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

کلمات کلیدی
ناهنجاربینیآمتروپیالوچیآستیگماتیسمنزدیک بینیدوربینیدوبینیدرس فیزیک پزشکیهتروفوریافیزیک پزشکیدرس فیزیک پزشکی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکیدروس فیزیک پزشکیدرس فیزیک پزشکی در مهندسی پزشکیفیزیک پزشکی کتابدرس_فیزیک_پزشکیدرس_فیزیک_پزشکی_مهندسی_پزشکیدرس_فیزیک_پزشکی_برای_دانشجویان_پزشکی_دندانپزشکیدرس_رادیوبیولوژیکتاب_فیزیک_پزشکیکتاب_فیزیک_پرتودرمانیجزوه_فیزیک_پزشکیفیزیک_پزشکیفیزیک_پرتوهافیزیک_پزشکی_کتابفیزیک اولتراسوند و کاربردهای آن در پزشکیفیزیک_فراصوتامتحان_فیزیک_پزشکیامتحان_درس_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_درس_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_امتحانی_درس_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_درس_فیزیک_فراصوتنمونه_سوال_فیزیک_پزشکیکنکور_دکتری_فیزیک_پزشکیکنکور_فیزیک_پزشکیآزمون_فیزیک_پزشکیآزمون_ارشد_رادیوبیولوژی حفاظتآزمون_ارشد_فیزیک_پزشکیارشد_فیزیک_پزشکیدکتری_فیزیک_پزشکیکتاب_فیزیک_رادیوتراپیفیزیک_التراسوندفیزیک_رادیوتراپی_خانفیزیک_توموگرافی_کامپیوتریفیزیک_تشخیصی_کریستینسنفیزیک_سی_تیفیزیک_چشمفیزیک_بیناییفیزیک_لیزر

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط