ساختار فیلم رادیوگرافی به چه صورت است؟

  • 21 ارديبهشت 1398
  • 7722
  • 0

 

فیلم رادیوگرافی در بین دو صفحه ی تشدید کننده قرار می گیرد و ساختار آن مشابه فیلم های عکاسی می باشد، یعنی از یک پایه تشکیل شده که در دو طرف آن دو لایه ی امولسیون داریم، به این صورت که پایه ی فیلم یک لایه ی نسبتاً ضخیم و شفاف از جنس استات سلولز یا پلی استر می باشد که معمولاً در هنگام ساخت به آن یک رنگ آبی نیز اضافه می شود، تا به این ترتیب تصویر رادیولوژی بهتر دیده شده و چشم پزشک خسته نشود. وظیفه ی اصلی پایه ی فیلم نیز ایجاد یک تکیه گاه برای لایه ی امولسیون می باشد، منتها علاوه بر این پایه ی فیلم نیز باید از ضخامت و استحکام کافی برخوردار باشد و شکل و اندازه ی آن در طول فرآیند ظهور و ثبوت و همچنین در دوران بایگانی فیلم بدون تغییر باقی بماند، همچنین پایه ی فیلم بایستی نسبت به نور مرئی شفاف باشد تا بعد از تشکیل تصویر بر روی فیلم، اثر یا طرح قابل مشاهده ای از پایه در تصویر دیده نشود.

در دو طرف پایه ی فیلم یک لایه ی بسیار نازک ژلاتینی داریم که وظیفه آن اتصال پایه ی فیلم به لایه های امولسیون می باشد. امولسیون هم یک ماده ی ژلاتینی است که در آن کریستال های برومور نقره بصورت یکنواخت و معلق پخش شده اند، بطوریکه وقتی پرتوهای ایکس یا نور مرئی به این کریستالهای برمور نقره برخورد می کنند باعث یونیزه شدن کریستال به یونهای نقره ی مثبت یک و برومور منفی یک می شوند. نهایتاً بعد از اینکه فرایند ظهور و ثبوت فیلم انجام می شود، در محل هایی که برخورد پرتوهای ایکس یا نور مرئی با فیلم را داشته ایم فیلم به رنگ سیاه درمی آید، و در محل هایی که برخورد پرتوها با شدت کمتری انجام شده است، فیلم به رنگ سفید دیده می شود. ضخامت امولسیون نیز معمولا از یک و نیم میلیمتر کمتر می باشد منتها بر اساس نوع فیلم این ضخامت می تواند متفاوت باشد، نهایتاً وظیفه ی ژلاتین در امولسیون آن است که اولاً کریستالهای برمور نقره را در درون امولسیون به صورت پخش نگه دارد و از چسبیدن آنها به همدیگر جلوگیری کند و ثانیا باعث می شود که محلول ظهور و ثبوت به راحتی به داخل امولسیون نفوذ کند.

نهایتا بعد از امولسیون یک روکش حفاظتی از ژلاتین شفاف داریم که وظیفه آن محافظت از امولسیون در برابر صدمات مکانیکی مثل فشار، خراش و اصطکاک می باشد.

 

مد فیزیک دات کام، پنجره ای رو به دنیای فیزیک پزشکی

ساختار فیلم رادیوگرافی به چه صورت است؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

کلمات کلیدی
فیزیک پزشکیفیزیکفیزیک پرتوهاتکنولوژی پرتوشناسیفیلم رادیوگرافیفیزیک رادیولوژیفیزیک رادیوگرافیدرس فیزیک پزشکی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکیدرس فیزیک پزشکیارشد فیزیک پزشکیارشد رادیوبیولوژی و حفاظتارشد پرتوپزشکیارشد تصویربرداری پزشکیارشد پرتو پزشکیمهندسی پزشکیمهندسی پرتوپزشکیدکتری فیزیک پزشکیدکترای فیزیک پزشکیدرس_فیزیک_پزشکیدرس_فیزیک_پزشکی_مهندسی_پزشکیدرس_رادیوبیولوژیدرس_فیزیک_پزشکی_برای_دانشجویان_پزشکی_دندانپزشکیفیزیک_پزشکیفیزیک_پرتوهافیزیک_پزشکی_کتابفیزیک_سی_تیفیزیک_رادیولوژی_تشخیصیفیزیک_فراصوتفیزیک_توموگرافی_کامپیوتریفیزیک_التراسوندفیزیک_ام_آرآیفیزیک_تشخیصی_کریستینسنامتحان_فیزیک_پزشکیامتحان_درس_فیزیک_پزشکیآزمون_ارشد_رادیوبیولوژی حفاظتآزمون_فیزیک_پزشکیآزمون_ارشد_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_درس_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_امتحانی_درس_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_فیزیک_پزشکینمونه_سوال_درس_فیزیک_فراصوتفیزیک_رادیولوژی

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط